loader
Zdrowa dieta

Co ta mama z alergią pokarmową chce, żebyś wiedziała?

Ten post został zainspirowany incydentem w mojej szkole, kiedy to nauczyciel poprosił rodziców, aby nie przynosili zewnętrznych smakołyków na Walentynki ze względu na dzieci z alergiami pokarmowymi - ale niektórzy rodzice i tak przysłali słodycze. To skłoniło mnie do myślenia o mamach i ojcach, których dzieci mają alergie pokarmowe, czasami zagrażające życiu. Zastanawiałam się, co by powiedzieli o tych cukierkach. I zastanawiałam się, co jeszcze mieliby do powiedzenia tym z nas, którzy nie mają dzieci z alergiami pokarmowymi, gdyby mieli taką możliwość.

Zapytałam więc o to moją przyjaciółkę Wendy Kops Mondello, której 11-letni syn Joseph ma alergię na orzeszki ziemne, orzechy drzewne, pszenicę, mleko, jajka, soję, sezam, musztardę, truskawki i arbuza, i która prowadzi bloga o swoich doświadczeniach w opiece nad synem pod adresem Smak życia wolnego od alergii. Oto co powiedziała:

Szanuj nasz osąd dotyczący tego, jak zapewnić bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Ryzyko śmierci z powodu najmniejszego narażenia nie jest niczym, co należy brać lekko. Na przykład, jedna dziewczynka zmarła tragicznie po zjedzeniu frytek, które były skażone śladową ilością nabiału z łyżki do podawania. Jeśli więc nauczyciel prosi Cię, abyś unikał przynoszenia smakołyków do klasy z powodu alergii pokarmowych, uszanuj to. Dzieci mogą mieć reakcje zagrażające życiu przez przypadkowe zjedzenie lub nawet dotknięcie tego (pomyśl, jak często dzieci przykładają ręce do ust). To także jeszcze bardziej wyklucza i dodaje niepotrzebnego niepokoju dziecku z alergią pokarmową, które teraz martwi się o unikanie jedzenia zamiast cieszyć się zajęciami. Jest wiele sposobów, aby cieszyć się uroczystościami klasowymi bez jedzenia.

Proszę nie mówić: "Co możesz jeść?!".

Mój syn chętnie rozmawia o jedzeniu, które lubi jeść, ale to nieczułe, by sprawiać, że czuje się źle z powodu czegoś, czego nie może zmienić. Dzieci nie wybierają sobie alergii pokarmowych i nie muszą być wyróżniane negatywnym tonem.

Moje dziecko to o wiele więcej niż jego alergia pokarmowa.

Joseph chce po prostu cieszyć się byciem dzieckiem i chciałby, aby ludzie znali go ze względu na jego osobowość i zainteresowania, a nie tylko stan zdrowia. Fakt, że musi unikać pokarmów, które spożywa wiele innych dzieci lub ryzykować życiem, jest jedną z jego części. Ale interesuje go wiele z tych samych rzeczy, co inne dzieci w jego wieku, w tym granie w Minecrafta, oglądanie filmów na YouTube, szukanie przygód w dobrej książce i gra w tenisa.

Nie obrażaj się, gdy przynosimy własne jedzenie.

Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wieloma alergiami, oferty przygotowania jedzenia dla Josepha niosą ze sobą ryzyko, które przewyższa miły gest. Nasz syn je tylko to, co ja mu zapewniam, ponieważ kupujemy tylko produkty marek, które sprawdziłam, aby upewnić się, że nie zawierają alergenów i są produkowane w bezpiecznym zakładzie, a ja przygotowuję i gotuję jego jedzenie w specjalnie do tego przeznaczonym środowisku. Na przykład, pomarańcze mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zostaną przygotowane na desce do krojenia używanej również do krojenia sera lub włożone do miski rękami, które właśnie podały innemu dziecku krakersy pokryte serem.

Alergeny pojawiają się w wielu innych produktach poza żywnością.

Na przykład, mydła i balsamy często zawierają mleko, soję lub oleje orzechowe; a produkty rzemieślnicze, takie jak Play-Doh, często zawierają pszenicę. Rodzice dzieci z alergią pokarmową z przyjemnością dostarczą zamienniki tych produktów, jeśli tylko będą wiedzieć o ich planowanym użyciu z wyprzedzeniem.

Wolimy, abyś zamiast pocałunków dawał uściski jako znak sympatii.

Nawet pocałunki w policzek powodują swędzące wysypki, które nie są przyjemne.

Uczucia mojego dziecka również zostają zranione.

Proszę, pozwólcie mi ocenić, czy zaplanowane przez Was zajęcia będą dla niego bezpieczne, zamiast zakładać i automatycznie nie zapraszać go na nie. Jest bardziej zraniony, gdy myśli, że przyjaciele nie chcą z nim być, niż rozczarowany, że nie może iść z powodu alergii.

Empatia i współczucie pokonują długą drogę.

Zauważamy i doceniamy starania, aby zrozumieć powagę alergii pokarmowych Józefa, pomóc mu zapewnić bezpieczeństwo i mieć na uwadze jego uczucia. Kiedy ktoś organizujący imprezę podejmuje inicjatywę i pyta, czy ktoś ma alergie pokarmowe i co może zrobić, aby je uwzględnić bez pytania, Józef nie tylko to zauważa, ale jest pod wrażeniem. Kiedy przyjaciele nie robią wielkiej afery z mycia rąk po zjedzeniu niebezpiecznego jedzenia, tak jak zrobili to nasi przyjaciele, abyśmy wszyscy mogli cieszyć się fajną wycieczką, Józef jest tak szczęśliwy, że może po prostu skupić się na zabawie z przyjaciółmi. A kiedy moja przyjaciółka Wendi wypełniła tony plastikowych jajek nagrodami bez żywności, aby Joseph mógł bezpiecznie cieszyć się polowaniem na jajka wielkanocne, które zorganizowała dla naszych córek i Josepha, byliśmy tak wzruszeni jej troskliwością.

  • Zajrzyj na blog Wendy, Smak Życia Bez Alergii.
  • Jeśli chodzi o przepisy przyjazne alergikom, Wendy poleca Cybele Pascal, której Red Velvet Cake jest hitem w jej domu od lat. Wendy regularnie sięga również po książki kucharskie Pascal, aby przygotować kurczaka piccata i inne ulubione potrawy rodziny. Mówi również, że czekoladowe ciasteczka Snowball Cookies z Living Without's Gluten Free & More są słodkim sposobem na rozjaśnienie zimowego dnia.
  • Potrzebujesz pomysłów na walentynki bez słodyczy w ostatniej chwili? Fleece Fun ma ich 29!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz