loader
Blog

Czym jest wypalenie zawodowe i jak można sobie z nim radzić?

Streszczenie

Wypalenie prowadzi do fizycznego i psychicznego wyczerpania. Jest to stan, w którym człowiek czuje się bardzo zdemotywowany, beznadziejny i oderwany od rzeczywistości. Zrozumienie różnicy między stresem a wypaleniem zawodowym staje się kluczowe dla radzenia sobie z wypaleniem.

Spis treści

    Co to jest wypalenie zawodowe? Stres czy wypalenie zawodowe? Oznaki wypalenia zawodowegoPrzyczyny wypalenia zawodowegoSposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowymPodsumowanieCzęsto zadawane pytania

Co to jest wypalenie zawodowe?

Czy kiedykolwiek czułeś się tak wyczerpany, że nie byłeś w stanie się poruszać ani myśleć? Czy czułeś się zmęczony nawet bez robienia czegokolwiek? Wypalenie zawodowe zostało po raz pierwszy zdefiniowane przez psychologa Herberta J. Freudenbergera w 1975 roku. Według American Psychology Association, wypalenie to "fizyczne, emocjonalne lub umysłowe wyczerpanie, któremu towarzyszy spadek motywacji, obniżenie wydajności i negatywne nastawienie do siebie i innych". Do wypalenia dochodzi zazwyczaj w wyniku doświadczania stałego i długotrwałego poziomu stresu. Długotrwałe działanie w warunkach wysokiego ciśnienia powoduje, że ciało i umysł zużywają się.

Wypalenie nie jest związane wyłącznie z pracą, istnieje wiele innych jego przyczyn. Są to wypalenie w związku, wypalenie rodzicielskie, wypalenie opiekuna itp. Może ono wynikać z różnych czynników. Niektóre z nich to:

    Czujesz, że jest dużo na twoim talerzu i brakuje ci wsparcia.Wymagania potrzebne od ciebie są niejasne lub nie są dobrze komunikowane. Dużo niejasności. Toksyczne środowisko.

Stres czy wypalenie zawodowe?

Aby skutecznie radzić sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, ważne jest ustalenie różnicy między nimi.

Stres: Reakcja adaptacyjna naszego organizmu wobec jakiegokolwiek zapotrzebowania głównie ze strony świata zewnętrznego. Prowadzi do poczucia presji, niepokoju, zmęczenia. Może powodować rozczarowanie sobą i pracą/związkami.

Wypalenie: Powstaje w wyniku długotrwałego stresu, który może być połączony z innymi czynnikami. Powoduje uczucie wyczerpania, ciągłe obniżenie nastroju, poczucie bezradności i oderwania od rzeczywistości. Przyjrzyjmy się jeszcze kilku oznakom wypalenia.

Oznaki wypalenia zawodowego

    Osuszenie emocjonalneWyczerpanie fizyczne wraz z bólamiZmniejszone zainteresowanie codziennymi czynnościamiPesymizm i używanie sarkazmuZmniejszona satysfakcja i strach przed porażką. Zwiększone poczucie oderwania od innych i samego siebieNiezdolność do "pchania się do przodu" w celu realizacji zadań i obowiązków.Zamglony umysł i zmniejszona zdolność do podejmowania decyzji.Niezdrowe mechanizmy radzenia sobie (picie, palenie, itp.)

Zastanawiasz się, czy jesteś wypalony zawodowo? Skontaktuj się z naszymi ekspertami tutaj

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie może być spowodowane wieloma czynnikami, które odgrywają rolę. Częściej niż zwykle może się do tego przyczyniać wiele aspektów. Oto kilka domen, które mogą determinować wypalenie. Które z tych obszarów są dla Ciebie ważne?

1. Nadmierne obciążenie pracą

Rosnące wymagania w pracy mogą powodować skrajny stres, który prowadzi do wypalenia zawodowego, jeśli nie jest odpowiednio zarządzany. Podejmowanie się większej ilości zadań, niż jesteś w stanie udźwignąć, może zwiększyć presję. Praca w nadgodzinach, w weekendy lub do późna w nocy może odebrać Ci czas na odpoczynek lub relaks. W związkach, może to powstać przez jednego partnera biorącego na siebie więcej obowiązków bez posiadania drugiego do wspierania lub dzielenia się ciężarem.

2. Ograniczona autonomia

Brak wystarczającej kontroli lub głosu w sprawach może prowadzić do stresu i poczucia nieszczęścia. Jednak ciągły brak kontroli może prowadzić do wypalenia zawodowego. W miejscu pracy, brak kontroli nad projektami, niejasne lub nieprecyzyjne zadania i bycie zarządzanym w mikroskali. Dla opiekuna, brak kontroli może wyglądać jak bycie ograniczonym przez wybory osoby i leczenia, posiadanie mniejszego wpływu na ważne sprawy.

3. Wyróżnienia

Nagrody nas motywują. Poczucie utknięcia w relacji, w której wysiłki nie są doceniane, a nawet nie mówi się o nich, podczas gdy ty zarządzasz wieloma rzeczami, może prowadzić do stanu emocjonalnego wyczerpania. Tak jak ważne jest wynagrodzenie pieniężne w pracy, tak samo ważne są słowa afirmacji. Wypalenie zawodowe może pojawić się, gdy obowiązki i nagrody finansowe lub uznanie są niedopasowane do siebie.

4. Wysoka presja

Kiedy stawka jest zbyt wysoka, może to prowadzić do dużej presji. Jeśli jednak występuje ona stale, może prowadzić do wypalenia zawodowego. Praca pod wysokim ciśnieniem i w służbie zdrowia zazwyczaj wiąże się z wyższym stopniem wypalenia. Nauczyciel, lekarz czy doradca zawodowy muszą nie tylko wykonywać swoje obowiązki, ale także nawiązywać emocjonalny kontakt z uczniami i klientami. To może doprowadzić do emocjonalnego i fizycznego wyczerpania.

5. System wsparcia społecznego

Wraz ze wzrostem obowiązków, człowiek walczy o utrzymanie i wzbogacenie życia towarzyskiego. Brak czasu na interakcje i kontakty poza miejscem pracy lub rodziną może prowadzić do poczucia izolacji.

Sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym

Z wypaleniem zawodowym można sobie poradzić poprzez wprowadzenie kilku zmian w swoim życiu. Rozpoznanie stresu i skuteczne zarządzanie nim może zapobiec wypaleniu zawodowemu. Utrzymanie harmonii pomiędzy różnymi aspektami życia, takimi jak praca, rodzina i życie osobiste, to długa droga do zmniejszenia stresu. Oto kilka sposobów jak możesz zapobiec wypaleniu zawodowemu i jak sobie z nim radzić:

#1 Ustal priorytety

Jedną z najważniejszych umiejętności w dzisiejszym zabieganym świecie jest zdolność do ustalania priorytetów różnych zadań i obowiązków. Wykorzystaj pierwszy dzień tygodnia, aby usiąść i zaplanować. Podziel swoje zadania i obowiązki w zależności od ich pilności.

#2 Podziel się pracą i obowiązkami

Masz zbyt wiele na głowie? Długotrwałe zajmowanie się wieloma sprawami może wyczerpać Twoją energię. Poproś o pomoc i wsparcie. Wspólne wykonywanie obowiązków może być dobrym sposobem na zacieśnienie więzi, a także pomóc drugiej osobie zdać sobie sprawę z ciężaru.

#3 Sprawdź, co słychać u twojego ciała i umysłu

Twoje ciało i umysł wykazują oznaki wypalenia na długo przed tym, jak zdamy sobie z tego sprawę. Wyrób w sobie codzienny nawyk sprawdzania, co się dzieje z Twoim ciałem. Zapytaj, czego potrzebuje teraz moje ciało - czy muszę głęboko oddychać? "Co powoduje, że czuję się w ten sposób?"

#4 Komunikuj się

Komunikacja jest kluczem do wprowadzenia zmian. Zidentyfikuj, czy masz tendencję do angażowania się w zachowania, które sprawiają przyjemność ludziom. Zrozum, jakie są tego konsekwencje i jak to przyczynia się do Twojego wypalenia. Kierownik daje Ci więcej zadań niż jesteś w stanie udźwignąć? Naucz się asertywnie mówić "nie". Wyznacz swoje granice.

#5 Udzielaj się społecznie

Ludzie są istotami społecznymi. Nawiązywanie kontaktów z innymi, nawet wirtualnych, może pomóc Ci poradzić sobie z wypaleniem zawodowym. Rozpoznaj, czy zaczynasz się izolować. Postaraj się porozmawiać lub zadzwonić do co najmniej 1 bliskiej osoby w tygodniu. Poświęć czas na ponowne nawiązanie kontaktu z partnerem lub przyjaciółmi.

#6 Samoopieka

Nie możesz nalewać z pustej filiżanki. Rób częste przerwy, aby pomóc swojemu umysłowi zrelaksować się przez chwilę. Poświęć 15 minut w ciągu dnia na jakąś formę dbania o siebie. Jeśli jesteś opiekunem osób starzejących się, chorych lub sprawnych inaczej, ważne jest, abyś dał pierwszeństwo sobie.

Wniosek

Długotrwały, niemożliwy do opanowania stres może prowadzić do wypalenia zawodowego. Wypalenie może powodować uczucie odrętwienia umysłu i znużenia. Skuteczne strategie i poszukiwanie profesjonalnego doradztwa mogą pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu.

Często zadawane pytania

Q Czy pandemia zwiększyła ryzyko wypalenia zawodowego? Ponieważ praca i życie zintegrowały się ze sobą z powodu pandemii, wzrosły szanse na wypalenie. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu czasem i ustalaniu priorytetów, możesz być w stanie opanować stres, zanim doprowadzi on do wypalenia zawodowego. P Jak radzisz sobie, kiedy znajdujesz się w środowisku wysokiego ciśnienia? Praca pod dużą presją może być czasochłonna i energochłonna. Robienie krótkich przerw, ustalanie priorytetów i wyznaczanie granic czasu pracy może pomóc w kontrolowaniu szans na wypalenie zawodowe. Wypalenie zawodowe opiekunów jest bardzo powszechne. Opieka nad inną osobą, która wymaga stałego nadzoru i pomocy, może być bardzo wyczerpująca. Należy wygospodarować trochę czasu dla siebie i zadbać o odpowiednią ilość snu. Jeśli to możliwe, poszukaj osób, które mogą Ci pomóc na zmianę.
Tagi: wypalenie zawodowenadmierne obciążenie pracąprzyczyny wypalenia zawodowegostres sposoby radzenia sobie z wypaleniem zawodowym