loader
Zdrowa dieta

Pochwała aktywizmu żywnościowego, dużego i małego

Czy zauważyliście, że zwykli ludzie robią bardzo duże rzeczy?

Vani Hari (aka Food Babe) zwraca na siebie uwagę największych firm spożywczych, ujawniając wątpliwe składniki ich produktów i żądając, by robiły to lepiej. W odpowiedzi na jej szeroko rozpowszechnione posty na blogu, Chik-fil-A usuwa sztuczne barwniki ze swoich sosów i dressingów (i przechodzi na kurczaki bez antybiotyków w ciągu pięciu lat). Jej petycja (wraz z Lisą Leake z 100 Days of Real Food) z prośbą Kraft o sztuczne barwniki z makaronu i sera zebrała ponad ćwierć miliona podpisów (kilka miesięcy później, Kraft ogłosił, że będą wycofywać barwniki z niektórych swoich produktów też). Teraz Subway ogłosił, że eliminuje kontrowersyjny środek do spulchniania ciasta o nazwie azodikarbonamid ze swoich chlebów, co zostało ogłoszone w tym samym tygodniu, w którym Hari rozpoczął petycję z prośbą o jego usunięcie.

W 2012 roku, Bettina Siegel z The Lunch Tray rozpoczęła petycję online prosząc USDA o pozbycie się chudej, drobno teksturowanej wołowiny (aka "pink slime") z obiadów szkolnych. Sprawa zyskała szeroką uwagę mediów krajowych i ostatecznie doprowadziła USDA do rozpoczęcia dając szkołom wybór, czy chcą wołowiny z lub bez "różowego szlamu" na szkolne obiady - z większości okręgów decydując się na stopniowe wycofanie go.

Teraz Siegel, wraz z aktywistkami Nancy Huehnergarth i Barbarą Kowalcykhas, ma nową petycję z prośbą do USDA o zakazanie podawania w amerykańskich szkolnych obiadach kurczaków przetwarzanych w Chinach. Obawy: Niepokojąca historia naruszeń bezpieczeństwa żywności w Chinach, w tym skażone mleko dla niemowląt i mięso szczurów sprzedawane jako jagnięcina. Jeśli myśl o chińskich przetwórcach zajmujących się kurczakiem w szkolnych obiadach Twoich dzieci martwi Cię również, dołącz do ponad 300.000 osób i podpisz ten list.

Ponieważ prosty akt podpisywania i dodawania swojego głosu do chóru sprawia, że stajesz się również aktywistą żywnościowym. Wiesz, co jeszcze robi?

  • Prośba do przedszkolanki Twojego dziecka, czy dzieci mogłyby być podawane z wodą zamiast soku.
  • Wysłanie e-maila do trenera piłki nożnej swojego dziecka w sprawie wyeliminowania przekąsek dla drużyny.
  • Włączenie się w programy zdrowotne i wellness w szkole Twojego dziecka.
  • Poproszenie przewodniczącego PTA o udostępnienie świeżych owoców w szkolnym wesołym miasteczku.
  • Zorganizowanie przyjęcia klasowego dziecka i przyniesienie zdrowej żywności.

Co tydzień słyszę od mam z całego kraju, które starają się poprawić sytuację nie tylko swoich dzieci, ale WSZYSTKICH dzieci w swoich społecznościach. Są one aktywistkami w swoich szkołach i dzielnicach, i wprowadzają znaczące zmiany. A wszystkie te zmiany w myśleniu i polityce - niezależnie od tego, jak małe się wydają - mogą złożyć się na coś naprawdę dużego.

Chcesz poznać więcej pomysłów na rozpoczęcie aktywizmu na rzecz żywności? Przeczytaj "Be Bold. Podejmij działanie. Make Change." i sprawdź School Bites i KYHealthyKids, dwie mamy, które robią wspaniałe rzeczy w szkołach i społecznościach swoich dzieci.

Potrzebujesz zasobów do wprowadzenia zmian w zdrowych przekąskach w drużynie sportowej (w tym maili od trenerów i rodziców, które możesz skopiować i dostosować)? Przeczytaj "Podręcznik sportowego snacktivismu".

Komentarze (0)

Zostaw komentarz