loader
Zdrowa dieta

Wellness w szkole w akcji: Wycieczki terenowe, Dzień Pola i co możesz zrobić

Jako członek Komitetu Wellness PTA w szkole mojego syna, pomagam w planowaniu programów i wydarzeń, które zachęcają dzieci do zdrowszego odżywiania i więcej ruchu. Jest to ostatni z serii postów, w których przedstawiam działania na rzecz zdrowego stylu życia w naszej szkole (przeczytaj "Programy, które dają czadu" część 1 i część 2). Mam nadzieję, że zaczerpniecie pomysły i inspiracje z tych programów. Mam również nadzieję, że podzielicie się informacjami o programachw Waszych szkołach w komentarzach, abyśmy wszyscy mogli się zainspirować!

Wycieczka terenowa Wellness

Ostatniej wiosny Komitet ds. Odnowy Biologicznej zorganizował wycieczkę dla uczniów drugiej klasy. Wybraliśmy pobliski rynek publiczny w odległości krótkiego spaceru. Chodzenie pieszo zamiast autobusem było świetnym ćwiczeniem (i zaoszczędziło nam sporo pieniędzy). Zwiedziliśmy rynek i rozmawialiśmy o rodzajach żywności, które widzieliśmy. Następnie edukator z organizacji non-profit Local Matters oprowadził uczniów po jednym ze stoisk ze świeżą żywnością, opowiadając o różnych rodzajach owoców, warzyw, suszonej fasoli, pełnych ziaren i orzechów - i dlaczego są one dobre dla organizmu. Następnie udaliśmy się na górę do kuchni, gdzie dzieci pomogły w przygotowaniu lunchu złożonego z hummusu i kanapek wegetariańskich.

Przekąski na Dzień Pola

Jak wiele szkół, nasza szkoła ma coroczny dzień sportu dla uczniów, kiedy to duża część dnia poświęcona jest na sport i gry. Dzieci to uwielbiają. Choć zwykle w tym dniu serwowane są lody i śnieżynki, w zeszłym roku PTA zapytała, czy Komitet Wellness mógłby zapewnić coś pożywnego.

Pojawiliśmy się więc z 20 arbuzami, a rodzice-ochotnicy pokroili je i rozdali dzieciom. Prawie każdy uczeń wziął kawałek i cieszył się nim (i nie było żadnej wrzawy z powodu braku popsicles).

To był prosty pomysł, kosztował mniej niż 100 dolarów i wymagał tylko garstki wolontariuszy. Ale wysłał do dzieci wspaniałe przesłanie: Zabawa i ruch są ważne - tak samo jak zdrowe odżywianie.

Co Ty możesz zrobić

Jeśli w Twojej szkole działa jakaś komisja lub grupa związana ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, dołącz do niej. Dowiedz się, co robią i przedstaw swoje własne pomysły.

Jeśli nie ma takiej komisji, porozmawiaj z dyrektorem szkoły o jej założeniu. Nasz komitet jest częścią szkolnego PTA, co daje nam duże wsparcie, dostęp do wolontariuszy i budżet.

Więcej pomysłów znajdziesz w książce "Tworzenie szkolnego komitetu ds. zdrowia i dobrego samopoczucia: 6 Easy Steps" na stronie Jamie Oliver's Food Revolution.

Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź:

Action for Healthy Kids: Ta organizacja non-profit pomaga szkołom w całym kraju poprzez dostarczanie narzędzi, zasobów i programów, aby dzieci jadły zdrowszą żywność i były aktywne.

Rudd 'Roots Parents: Strona stworzona przez Yale Rudd Center for Food Policy & Obesity, wspiera rodziców w ulepszaniu szkolnych posiłków i tworzeniu polityki wellness.

Aby zdobyć wiedzę na temat szkolnego jedzenia, The Lunch Tray jest obowiązkowym blogiem do czytania. Bardzo podoba mi się też nowy blog School Bites, pisany przez mamę pracującą nad wprowadzeniem zdrowszego jedzenia do szkoły podstawowej jej syna. Na Spoonfed znajdziesz też mnóstwo materiałów, takich jak listy zdrowych przekąsek w klasie i pomysły na zbiórki pieniędzy bez jedzenia.

Czy Twoja szkoła ma komitet ds. zdrowego żywienia? Myślisz o założeniu takiego komitetu? Podziel się tym!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz