loader
Zdrowa dieta

Jak zorganizować zabawny i tani tydzień wellness w szkole?

Tydzień Wellness to łatwy, tani program dla uczniów, który zachęca do aktywności i zdrowego odżywiania. Poniżej znajdują się darmowe materiały do wydrukowania, które to ułatwią!

Przez wiele lat, każdej wiosny, szkoła moich synów organizowała Wyzwanie Zdrowotne. Program ten został stworzony przez jednego z rodziców i cieszył się ogromną popularnością. Dzieci śledziły swoje nawyki, np. ile nowych potraw spróbowały i jak często wybierały wodę zamiast napojów gazowanych. Zwycięzcy otrzymywali zabawne, aktywne nagrody, takie jak impreza na basenie lub wieczór wspinaczki skałkowej.

Dzieciom (i rodzicom) bardzo się to podobało, ale było to mnóstwo pracy. W tym roku, z mniejszym Komitetem Wellness i mniejszą liczbą wolontariuszy, zdecydowaliśmy się na uproszczenie. Chcieliśmy zawrzeć wiele pomysłów z Wyzwania Zdrowotnego w bardziej przystępnej formie. Stworzyliśmy więc Tydzień Wellness.

Czym jest Tydzień Wellness?

Tydzień Wellness to tygodniowy szkolny program wellness, który składa się z różnych tematów każdego dnia. Uczniowie są zachęcani do jedzenia warzyw, więcej ruchu i dobrej zabawy.

Co jest najlepsze w Tygodniu Wellness?

  • To hit wśród uczniów
  • Jest bardzo łatwy do zorganizowania. Zorganizowaliśmy go przy pomocy zaledwie kilku osób z naszego komitetu PTA oraz z pomocą innych rodziców.
  • Jest niedrogi
  • Zachęca do zdrowych nawyków i zapoznaje uczniów z różnymi potrawami i zajęciami.

Oto jak to zrobiliśmy.

Jak zorganizować tydzień wellness w szkole

PONIEDZIAŁEK: Podejmij zobowiązanie do rezygnacji z ekranów

W piątek przed Tygodniem Wellness rozdaliśmy uczniom formularz zobowiązania do rezygnacji z ekranów, wraz z podsumowaniem Tygodnia Wellness i codziennymi tematami (ulotkę z możliwością dostosowania można pobrać tutaj). Mieliśmy nadzieję, że dzięki rezygnacji z ekranu przez cały tydzień (bez telewizji, gier wideo, tabletów itp.) dzieci i rodziny zostaną zachęcone do wspólnej aktywności.

Wszyscy uczniowie, którzy podpisali i odesłali formularz do szkoły podczas Tygodnia Wellness, brali udział w codziennych losowaniach nagród. Każdego dnia losowo wybieraliśmy 10-20 dzieci, które otrzymywały nagrody z zestawu przedmiotów podarowanych przez lokalne firmy i organizacje na przestrzeni lat (np. butelki na wodę, kaski rowerowe, liny do skakania) oraz przedmiotów, które zakupiliśmy z budżetu PTA. Wyeksponowaliśmy wszystkie formularze Zobowiązania Bez Ekranu na banerze w kafeterii, aby każdy mógł je przeczytać.(Pobierz arkusz z kartami zobowiązań do wydrukowania)

WTOREK: Wypróbuj to we wtorek

Rodzice-ochotnicy krążyli po stołówce z próbkami edamame i groszku cukrowego dla uczniów do spróbowania. To był wielki hit! Mnóstwo dzieci prosiło o drugie i trzecie dania. Możesz wykorzystać fundusze PTA, jeśli je posiadasz, lub poprosić lokalne rynki o darowiznę produktów. My zrobiliśmy obie te rzeczy.

ŚRODA: Przerwa w zajęciach jest super!

Poprosiliśmy rodziców o ofiarowanie swojego czasu i talentów na placu zabaw podczas przerwy. Dwoje rodziców prowadziło ćwiczenia z piłki nożnej, jeden tata z czarnym pasem uczył ruchów Tae Kwon Do, dwoje rodziców przyniosło rękawice bokserskie i trzymało ochraniacze dla dzieci do uderzania, a rodzice skręcali długie skocznie dla uczniów. Wiedziałem, że impreza była sukcesem, kiedy piątoklasista podszedł do mnie po szkole i powiedział: "Recess był AWESOME!!!".

Get More: Zobacz wszystkie moje najlepsze posty na temat szkolnego wellness

CZWARTEK: Przyłapani na jedzeniu warzyw

Zachęcaliśmy uczniów do pakowania warzyw do pudełek na lunch lub wybierania ich, gdy przechodzili przez linię po lunch. Podczas lunchu rodzice-ochotnicy chodzili po stołówce z aparatami fotograficznymi, pstrykając zdjęcia dzieciom, które zostały przyłapane na jedzeniu warzyw. Następnie umieściliśmy kilka zdjęć na monitorze w holu szkoły, by dzieci mogły je zobaczyć. (Pomysł zaczerpnęliśmy z tego postu na stronie National PTA).

PIĄTEK: Dzień chodzenia pieszo lub rowerem do szkoły - plus impreza taneczna w sali gimnastycznej!

W ostatnim dniu Tygodnia Wellness zachęcaliśmy uczniów (którzy byli w stanie), by dotarli do szkoły używając swoich stóp zamiast samochodu. Każdy, kto przyszedł do szkoły pieszo, rowerem, hulajnogą lub deskorolką, otrzymał naklejkę przy wejściu do szkoły(wzór naklejki do wydrukowania można znaleźć tutaj). Pomimo chłodnej pogody tego ranka, mieliśmy ponad 180 pieszych i rowerzystów oraz całkowicie zapełniony stojak na rowery! Był to również pierwszy dzień naszego nowego Pieszego Autobusu Szkolnego, w którym liderzy rodziców odbierają uczniów z wyznaczonych tras i wszyscy idą razem. Uzyskaj więcej informacji na temat uruchomienia Pieszego Autobusu Szkolnego.

W piątek, również zaskoczyliśmy uczniów imprezą taneczną w sali gimnastycznej przed lunchem. Wprowadziliśmy uczniów do sali gimnastycznej w trzech zmianach według klas i puściliśmy mieszankę popularnych piosenek (takich jak "Shake It Off" i "Happy") przez system dźwiękowy. Dzieci wykonywały głupie tańce, tańczyły breakdance, kręciły kółka i tworzyły linie conga. Co najważniejsze, było dużo i dużo uśmiechów. Nawet niektórzy nauczyciele włączyli się do akcji! To był zdecydowanie jeden z moich najbardziej ulubionych momentów w roku szkolnym.

You might also like: Jak zaplanować Dzień Chodzenia i Jeżdżenia Rowerem do Szkoły

Chcesz to zrobić w szkole swojego dziecka?

Chcesz zorganizować Tydzień Wellness w szkole swojego dziecka? Stworzyłam darmowy pakiet materiałów do druku aby ułatwić Ci to zadanie. Pakiet zawiera podsumowanie każdego dnia, listę zadań i pomysły na poranne ogłoszenia. Możesz również otrzymać darmową ulotkę (która zawiera Kartę Zobowiązania Bez Ekranu), którą możesz dostosować do swoich potrzeb, dodając nazwę szkoły i daty Tygodnia Wellness.

Pobierz darmowy zestaw

Pobierz ulotkę

Mam nadzieję, że rozważycie zaproponowanie takiego programu jak Tydzień Wellness także w swojej szkole. A jeśli macie w swojej szkole inne wspaniałe programy związane z wellness, chętnie się o nich dowiem!

Więcej pomysłów znajdziesz na mojej stronie poświęconej szkolnemu Wellness, w tym sposoby obchodzenia urodzin bez jedzenia i pomysły na imprezy klasowe.

Jak zorganizować Tydzień Wellness w szkole: Kliknij, aby Tweetnąć

Komentarze (0)

Zostaw komentarz