loader
Zdrowa dieta

Wellness w szkole w akcji: Programy, które dają czadu (część 1)

Rodzice rozdawali garściami surowe kiełki słonecznika podczas przerwy - a dzieci je zjadały. Naprawdę!

Jako rodzice, łatwo jest czuć się bezsilnym, jeśli chodzi o szkolne jedzenie (czytelnicy świetnego bloga The Lunch Tray wiedzą, że potrzeba o wiele więcej niż odwagi i determinacji, aby zmienić politykę).

Ale w międzyczasie, istnieje wiele sposobów - dużych i małych - na to, aby szkoły naszych dzieci stały się zdrowszymi miejscami. Właśnie teraz.

Mam szczęście, że posyłam moje dziecko do szkoły publicznej, w której dyrektor, nauczyciele i PTA cenią i wspierają zdrowy tryb życia. Jestem w Komitecie Wellness naszego PTA - i robimy całkiem fajne rzeczy dla naszych dzieci.

To jest pierwszy z trzech postów, w których przedstawię działania na rzecz zdrowego stylu życia w szkole mojego dziecka. Mam nadzieję, że zaczerpniecie pomysły i inspiracje z tych programów. Mam również nadzieję, że podzielicie się informacjami o programach w Waszych szkołach w sekcji komentarzy, abyśmy wszyscy mogli się zainspirować!

Wyzwanie zdrowotne

Każdej wiosny nasi uczniowie ekscytują się Wyzwaniem Zdrowotnym, fantastycznym programem stworzonym pięć lat temu przez szkolnego rodzica i dietetyka Emię Oppenheim (która założyła nasz szkolny Komitet Wellness i bloguje na stronie Healthy Kids Healthy Families). Dzieci rejestrują swoje zdrowe wybory żywieniowe i aktywność fizyczną przez tydzień. Zdobywają punkty za takie rzeczy jak jedzenie ciemnozielonych warzyw, picie mleka i wody zamiast napojów bezalkoholowych, pomoc w gotowaniu zdrowych posiłków oraz jedzenie takich produktów jak fasola czy ryby. Im więcej aktywności fizycznej podejmują - czy to chodząc do szkoły, bawiąc się na świeżym powietrzu, czy uprawiając sport - tym więcej punktów również zdobywają.

W każdej klasie przeprowadzamy również lekcję na temat odżywiania, koncentrując się na temacie Wyzwania Zdrowotnego. Zeszłoroczny temat brzmiał "Jedz prawdziwe jedzenie, baw się naprawdę intensywnie", więc rozmawialiśmy z dziećmi o znaczeniu jedzenia pełnowartościowych produktów, wadach ciężkiego przetwarzania żywności oraz wartości zabawy i ćwiczeń zamiast telewizji i gier wideo.

Nauczyliśmy dzieci, jak liczyć łyżeczki cukru dodanego w przetworzonej żywności.

Każdego dnia podczas tygodniowego Wyzwania Zdrowotnego, Komitet Wellness organizuje próbki zdrowej żywności na placu zabaw podczas przerwy. Lokalni rolnicy przynosili kiełki słonecznika (które dzieci pożerały!), restauracja serwowała guacamole, a osiedlowy targ robił na miejscu smoothie.

Smoothies ze świeżych owoców są hitem na placu zabaw.

Mamy też różne zajęcia dla dzieci, które mogą spróbować podczas przerwy w tygodniu, takie jak sztuki walki, joga, a nawet breakdance.

Uczniowie uczą się pozycji psa w dół na placu zabaw.

Sprawiamy, że nagrody za Wyzwanie Zdrowotne są aktywne, zabawne i motywujące: Darmowa noc pływania na lokalnym krytym basenie lub impreza w parku trampolin dla zdobywców największej liczby punktów.

W zeszłym roku ponad 75% naszych uczniów wzięło udział w Wy

zwaniu Zdrowotnym i niezmiennie otrzymujemy wspaniałe odpowiedzi od dzieci, rodziców i nauczycieli. Rodzice mówią mi, że wspólnie gotowali posiłki, chodzili na rodzinne spacery po kolacji, że ich dziecko było wręcz podekscytowane wybieraniem nowych warzyw w sklepie spożywczym i jak bardzo podobało im się wyłączenie telewizora na cały tydzień (dzieci, które pomijają czas ekranowy, otrzymują 20 dodatkowych punktów dziennie!).

Więc ile nas to kosztowało? Niewiele. Oto jak to zrobiliśmy:

  • Wszystkie próbki jedzenia i pokazy fitness na placu zabaw były bezpłatne. Rolnicy, restauracje i rynki podarowały żywność. Instruktorzy fitness ofiarowali swój czas.
  • Lokalny kryty basen i park trampolin dały nam zniżki.
  • Dwóch życzliwych studentów dietetyki z lokalnego uniwersytetu pomogło mi z edukacją w klasie. Inny student wykonał naszą grafikę - w tym logo na koszulce - za darmo.
  • Nasz Komitet Wellness pracował długo i ciężko. To samo tyczy się rodziców-wolontariuszy, którzy pojawiali się każdego dnia podczas przerwy w zajęciach Health Challenge, aby pomóc rozdawać jedzenie, huśtać się na linach lub grać w koszykówkę.
  • Sprzedawaliśmy koszulki, aby zebrać pieniądze na więcej programów wellness.
Nasze koszulki zbierają pieniądze na jeszcze więcej programów wellness (i wysyłają świetne przesłanie).

Chętnie usłyszę o działaniach związanych z odnową biologiczną w szkole Twojego dziecka, więc mam nadzieję, że podzielisz się szczegółami w sekcji komentarzy!

Przeczytaj: Programs That Rock (Part 2) oraz Field Trips, Field Day & What You Can Do

Komentarze (0)

Zostaw komentarz