loader
Blog

Wszystko o metodzie właściwych talerzyków na żywność

Jak wybierasz swoje sztućce lub ulubione talerze? Najczęściej wszyscy wybieramy sztućce kierując się ich wyglądem i kolorem. Ale czy wiesz, jak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru talerza dla zdrowego organizmu? Tak, to prawda. Jeśli chcesz zredukować i kontrolować swoją wagę, to wybór odpowiedniego talerza jest niezwykle ważny. Metoda talerza pomaga kontrolować wielkość porcji i utrzymać zawartość kalorii w ryzach.

Jedzenie, które spożywasz, odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o zarządzanie wagą. Jednak równie ważne jest spożywanie odpowiedniego rodzaju pokarmu we właściwym czasie i w odpowiedniej ilości. W tym właśnie celu z pomocą przychodzi metoda talerza żywieniowego. Gwarantuje ona, że spożywasz pełnowartościową, dobrze zbilansowaną dietę. Właściwy rozmiar talerza zapewnia również, że nie przejadasz się i nie głodzisz, aby zbudować mięśnie i schudnąć.

Jeśli ćwiczysz regularnie, dobrze się odżywiasz i nadal zmagasz się w swojej podróży odchudzającej, to metoda talerza jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Jednak wiemy, że nie jest to bardzo popularny temat, a ludzie nie wiedzą wiele o tej metodzie. Ale nie martw się. Jesteśmy tutaj, aby przeprowadzić Cię przez wszystkie szczegóły dotyczące metody talerza żywieniowego.

Czym jest metoda talerza żywieniowego?

Jeśli chodzi o kontrolowanie wagi, plan żywieniowy jest potężnym narzędziem. Oczywiście, dobrze zbilansowany posiłek odgrywa znaczącą rolę w Twojej podróży w kierunku utraty wagi. Ale zastanawianie się, co i ile jeść, wydaje się być kłopotliwe, prawda?

Bez względu na to, który sposób odżywiania jest dla Ciebie najlepszy, wciąż trudno jest zrozumieć, od czego zacząć, jeśli chodzi o komponowanie zdrowych posiłków. Ale właśnie w tym pomaga metoda talerza żywieniowego.

Więc czym dokładnie jest metoda talerza żywieniowego? Ta metoda talerza jest prostą techniką, w której dzielisz swój talerz na równe proporcje. Pomoże Ci to odpowiednio zbilansować proporcje wszystkich produktów spożywczych.

Kroki do metody talerza spożywczegoPostępuj

zgodnie z

poniższymi prostymi krokami, aby przećwiczyć metodę talerza spożywczego.

1. Rozmiar

talerzaNa

początek, potrzebujesz talerza, który nie jest zbyt duży. Rozmiar twojego talerza określa wielkość proporcji jedzenia. Jeśli talerze obiadowe są duże, spróbuj użyć mniejszego talerza do sałatek lub talerza deserowego. Upewnij się, że regularnie używasz tego samego talerza.

2. Wypełnianie

talerza

Teraz, kiedy masz już odpowiedni talerz, zacznijmy go wypełniać. Wyobraź sobie, że rysujesz dwie linie prostopadłe do siebie. W ten sposób podzielisz swój talerz na cztery równe porcje.

3. Dodaj warzywa nieskrobiowe

Teraz wypełnij połowę swojego talerza warzywami nieskrobiowymi. Warzywa nieskrobiowe mają niższą zawartość węglowodanów i nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Są one również bogate w witaminy, minerały i błonnik, co czyni je niezbędnymi w zdrowej diecie. Należą do nich brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, seler, ogórek, bakłażan, zielone warzywa liściaste, grzyby, okra itp.

4. Dodaj ch

ude białka

Teraz, gdy wypełniłeś połowę swojego talerza, wypełnij następną ćwiartkę chudymi pokarmami białkowymi. Niektóre chude białka są kurczak, jaja, ryby, ser, twaróg, produkty mleczne, fasola, soczewica, całe nasiona roślin strączkowych, itp. Te pomogą Ci uzyskać niezbędne składniki odżywcze i w utracie wagi.

5. Dodaj węglowodany

Teraz nadszedł czas, aby wypełnić ostatnią ćwiartkę swojego talerza. Wypełnij ostatnią ćwiartkę talerza węglowodanami, aby dieta była dobrze zbilansowana. Ograniczenie węglowodanów do jednej czwartej talerza może zapobiec zbyt wysokiemu wzrostowi poziomu cukru we krwi po posiłku. Ponadto, węglowodany niosą ze sobą dużą ilość kalorii. Jeśli więc starasz się schudnąć, możesz ograniczyć węglowodany. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z węglowodanów, ponieważ są one doskonałym źródłem energii. Pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów obejmują ziarna, warzywa skrobiowe, dynia, ziemniaki, bataty, niektóre rodzaje fasoli i roślin strączkowych.

6. Zdrowe tł

uszcze

Teraz, gdy twój talerz z jedzeniem jest prawie kompletny, jednym małym i niezbędnym dodatkiem do twojego talerza z jedzeniem są zdrowe tłuszcze. Kwasy tłuszczowe omega -3, omega-6 i tłuszcze wielonienasycone to zdrowe tłuszcze. Ponadto, orzechy, awokado, nasiona chia i siemię lniane są dobrym źródłem zdrowych tłuszczów.

PodsumowanieTa

prosta metoda talerza żywieniowego zapewnia, że otrzymujesz wszystkie składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. W tej technice możesz eksperymentować z posiłkami i dobrze się bawić przygotowując je według własnego gustu i upodobań. Możesz również zaplanować swoje posiłki z niewielkim wyprzedzeniem, aby uniknąć kłopotów w ostatniej chwili. Pomoże Ci to trzymać się metody jedzenia na talerzu i pomoże w Twojej podróży do utraty wagi.

Technika "jedzenie na talerzu" to prosty sposób, aby pomóc Ci podzielić posiłki na pożywne proporcje. Dzięki temu łatwo zrozumiesz, ile potrzebuje Twój organizm i w jakich proporcjach.

Sztućce odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o jedzenie i utratę wagi. Wybierz mały talerz, aby uniknąć przejadania się. Większy talerz, to więcej miejsca na gromadzenie jedzenia. Dlatego mądrze wybieraj swoje zwykłe sztućce.

Ta metoda talerza pomoże Ci zobaczyć dokładną ilość makro- i mikroelementów w Twojej codziennej diecie. Możesz dodać lub zmniejszyć ilość każdego składnika odżywczego zgodnie z Twoim celem zdrowotnym. Oglądanie jedzenia w porcjach pomaga również zrozumieć ilość składników odżywczych i znaczenie każdej pozycji w diecie.

Metoda talerza żywieniowego jest dość prosta i można ją łatwo wykonać samodzielnie. Jeśli jednak szukasz bardziej treściwego planu żywieniowego, zalecamy skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą. Profesjonalista pomoże Ci lepiej dobrać plan posiłków i dostarczy Ci więcej informacji o wartościach odżywczych Twojej żywności.

Prawidłowe odżywianie nie wystarczy, aby skutecznie schudnąć. Jednak jedzenie w odpowiednich proporcjach sprawi, że schudniesz i zachowasz zdrowe ciało przez całe życie. Pamiętaj, że prawidłowe odżywianie nie zawsze musi być nudne. Spróbuj poeksperymentować z metodą talerza żywieniowego. Zajmie to trochę czasu, ale nie ma odwrotu, gdy już ją dobrze zrozumiesz.

Czytaj także:

5 praktycznych wskazówek dotyczących kontroli porcjiTagi: Dodaj węglowodanyDodaj chude białkaDodaj nieskrobiowe warzywaWszystko o właściwej metodzie talerza żywnościowegoWypełnij talerzWłącz zdrowe tłuszczeRozmiar talerzaKroki do metody talerza żywnościowegoCo to jest metoda talerza żywnościowego?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz