Dieta bez pszenicy, pszeniczny brzuch – to trzeba przeczytać

Jestem świeżo po lekturze i… jestem pod wrażeniem. Dr William Davis, amerykański kardiolog napisał jakiś czas temu książkę o pszenicznym brzuchu. Ponoć w Stanach Zjednoczonych książka odbiła się wielkim echem :) Polskie tłumaczenie tytułu to “Dieta bez pszenicy“. O tym, że współczesna pszenica ma niewiele wspólnego z pszenicą uprawianą przez naszych przodków wiedziałam już od dawna. Wiedziałam też, że powoduje całą gamę problemów zdrowotnych poczynając od otyłości i “pszennego brzucha, poprzez bóle migrenowe, stawowe, problemy trawienne, a na chorobach autoimmunologicznych kończąc (na własnej skórze przekonałam się, że można wyleczyć Hashimoto!!! dzięki eliminacji glutenu). Nie wiedziałam za to, że pszenica działa na mózg podobnie jak narkotyk. Na skutek trawienia glutenu powstają morfinopodobne związki, które w efekcie wywołują stan lekkiej euforii…

Nowością była dla mnie też koncepcja, że należy ograniczyć spożywanie kasz i bezglutenowych mąk (np. kukurydzianej i ryżowej) na rzecz mąk z mielonych orzechów i wiórków kokosowych. Na pewno nie wyeliminuję ich całkowicie z diety, ale prawdopodobnie postaram się je ograniczyć.

Davis pisze o pułapce, którą zakładają na nas producenci żywności – o micie mówiącym, że “należy jeść tylko produkty pełnoziarniste”, gdy tak naprawdę pełnoziarniste produkty – podobnie jak oczyszczone, wpływają destrukcyjnie na ludzki organizm.

Autor zachęca do jedzenia warzyw, owoców, nieprażonych orzechów, olejów, mięsa, jajek i serów (z umiarem także innych produktów mleczarskich).

 

William Davis, książka Dieta bez pszenicy

Książkę polecam absolutnie wszystkim :)

To działa – ja nie jedząc glutenu wyleczyłam zapalenie tarczycy, chorobę z pozoru nie do wyleczenia…

Tutaj możecie nabyć książkę drogą kupna – link.